Czy kredyt hipoteczny można otrzymać bez ślubu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które pozostają w związkach partnerskich. Sprawdź, czego potrzebujesz, aby złożyć wniosek w banku. Co się dzieje z kredytem w przypadku rozstania? Dowiedz się tego z naszego artykułu.
Jak otrzymać kredyt bez ślubu?
Chociaż kredyt hipoteczny jest najczęściej kojarzony z małżeństwem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na niego bez ślubu. Co więcej, taki wniosek mogą złożyć nie tylko pary, ale również przyjaciele, a nawet rodzeństwo. Bank nie będzie wnikał w więzi rodzinne ani w status wniosku. To, co jest istotne, to Wasza zdolność do spłacenia zobowiązania.
Otrzymanie kredytu w pojedynkę to spore wyzwanie. Dlatego wiele osób decyduje się złożyć wniosek z partnerem lub partnerką. Za takim rozwiązaniem przemawia sporo plusów. Przede wszystkim bank weźmie pod uwagę sytuację finansową z każdej ze stron. Dzięki temu osoby, które mniej zarabiają, mogą zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi.
Z drugiej strony prawdą jest, że kredyt łączy bardziej niż ślub. Tak wieloletnie zobowiązanie finansowe wymaga od nas pełnego zdecydowania i wzięcia idących za tym konsekwencji. W przypadku rozstania lub rozwodu kredyt zostaje. Od nas zaś zależy kto i na jakich warunkach będzie go spłacał.
Jak sprawdzana jest zdolność kredytowa?
Kiedy starasz się o kredyt hipoteczny bez ślubu, procedury wyglądają tak samo jak w przypadku małżeństw. Niezależnie od sytuacji należy złożyć wniosek o przyznanie kredytu wraz z dokumentami takimi jak:
- zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu;
- wyciąg z rachunku bankowego;
- deklarację podatkową za ostatni rok.
Co więcej, jeśli któraś z osób prowadzi działalność gospodarczą, musi ona przedstawić:
- dokumenty potwierdzające rejestrację firmy;
- zaświadczenia o niezaleganiu z tytułu podatków i składkami ZUS;
- wyciąg z konta firmowego;
- księgę przychodów i rozchodów lub bilans oraz rachunek zysków i strat.
Co wpływa na decyzję banku? Przede wszystkim zdolność kredytowa. Ta zaś jest uzależniona od wielu czynników takich jak:
- wysokość dochodów;
- miejsce pracy;
- wykonywany zawód;
- staż pracy;
- miesięczne koszty utrzymania;
- ilość osób w gospodarstwie domowym na utrzymaniu;
- wcześniejsza historia kredytowa;
- obecność w bazach dłużników.
Kredyt bez ślubu a rozstanie
Jak już pisaliśmy, dla banku więzy rodzinne są mniej istotne. To, co jest kluczowe, to spłacone kolejne raty. Co się dzieje w przypadku kredytu hipotecznego bez ślubu, kiedy para postanawia się rozstać?
Zależy to od indywidualnej decyzji. Niekiedy pary po rozstaniu postanawiają przenieść zobowiązanie na jedną ze stron. W takiej sytuacji kredyt zostaje tylko u jednej z nich. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebna jest zgoda banku, który sprawdzi zdolność kredytową wskazanego kredytobiorcy.
Kiedy przejęcie kredytu przez jedną osobę nie jest możliwe, niektóre pary decydują się na spłatę z innym współkredytobiorcą. Nie musi to być spokrewniona osoba. Podobnie jak ostatnio bank wyraża zgodę na podstawie analizy finansowej.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteki. Trzeba jednak pamiętać, że cena sprzedaży może nie pokryć całkowicie kosztów związanych z kredytem hipotecznym.