Brak opłaconej raty w terminie może skutkować jednym – otrzymaniem wezwania do zapłaty. Jest to pismo wysyłane dłużnikom, kiedy minie termin spłaty zobowiązania. Co zrobić po jego otrzymaniu? Odpowiemy w naszym artykule.
Czym jest wezwanie do zapłaty?
Wezwanie do zapłaty to pismo, które wzywa do spłacenia przeterminowanego zadłużenia. Możesz się spotkać także z nazwą monit, żądanie zapłaty lub przedsądowe wezwanie do zapłaty. W każdym przypadku masz do czynienia z poinformowaniem o istniejącym długu.
Kto może wysłać wezwanie do zapłaty? Wbrew pozorom taki dokument nie jest typowy tylko dla banków. Oprócz niego są także firmy pożyczkowe, telekomunikacyjne, administracje, a także pozostałe firmy, gdzie powstał obowiązek zapłaty.
Prawo polskie nie precyzuje tego, w jakim terminie od powstania długo jest wysyłane takie pismo. Dlatego niektóre firmy wysyłają je już po kilku dniach, inne po kilku tygodniach Najczęściej są wysyłane dwa lub trzy dokumenty. Jeśli będą one bezskuteczne, wierzyciel może pójść krok dalej.
Konsekwencje wezwania do zapłaty
Samo wezwanie do zapłaty nie jest jeszcze pismem sądowym. Dlatego, jeśli spłacisz dług w terminie, unikniesz dalszych konsekwencji takich jak droga sądowa. Może się ona zakończyć nawet komornikiem i zajęciem Twojego majątku.
Pamiętaj także o innej konsekwencji wezwania do zapłaty. W przypadku braku uregulowania długu możesz zostać wpisany do bazy dłużników np.: KRD. Taki wpis znacznie utrudnia starania się o kredyt, nowy abonament na telefon czy pożyczkę.
Kiedy wezwanie do zapłaty jest nieważne?
Istnieją sytuacje, kiedy ktoś otrzymuje wezwanie do zapłaty, które jest nieważne. Kiedy najczęściej ma miejsce taki przypadek?
Wezwanie do zapłaty może być nieważne wtedy, kiedy dłużnik uregulował już swoje zobowiązanie. Pismo będzie również bezskuteczne, kiedy zostanie wysłane na nieprawidłowe dane.
Co więcej, wezwanie do zapłaty nie będzie ważne po przedawnieniu długo. W przypadku kredytu lub pożyczki są to 3 lata od dnia powstania obowiązku spłaty. Zobowiązania podatkowe ulegają zaś przedawnieniu po 3 lub 5 latach.
Co zrobić po otrzymaniu wezwania do zapłaty?
Z całą pewnością nie panikuj. Jeśli otrzymałeś już wezwanie do zapłaty, zweryfikuj czy jest ono adresowane do Ciebie. Kiedy nie przypominasz sobie takiej pożyczki lub kredytu, skontaktuj się z wierzycielem. Upewnisz się wtedy, że nie doszło do pomyłki lub ktoś nie wziął na Ciebie kredytu.
Po otrzymaniu wezwania do zapłaty nie należy ignorować windykatorów. Inaczej sprawa może wejść nawet na drogę sądową. Kiedy nie masz środków na spłatę zadłużenia, możesz poprosić o rozłożenie długu na raty. W większości przypadków wierzyciele są skłonni pójść na rękę, aby odzyskać swoją należność.
Podsumowanie
Chociaż wezwanie do zapłaty nie ma żadnych skutków prawnych, nie należy go lekceważyć. W innym razie sprawa może zakończyć się w sądzie. Zamiast tego warto porozumieć się z wierzycielem lub firmą windykacyjną, aby spłacić dług i uniknąć konsekwencji.