Zanim zdecydujesz się na ofertę banku lub pożyczkodawcy, warto poznać całkowity koszt kredytu. Co to jest oraz co wchodzi w jego skład? Dowiedz się, w jaki sposób może Ci on pomóc w wyborze najkorzystniejszej oferty. Czytaj więcej na ten temat w naszym artykule.
Czym jest całkowity koszt kredytu?
Najprościej mówiąc, całkowity koszt kredytu służy do określenia sumy pieniędzy, którą pożyczkobiorca będzie musiał zapłacić po zaciągnięciu kredytu. Obejmuje on nie tylko pożyczoną kwotę, ale również dodatkowe opłaty, które są nakładane przez instytucję finansową.
Co wchodzi w skład całkowitej kwoty kredytu?
Jak już wiesz, w skład całkowitego kosztu kredytu wchodzi nie tylko pożyczony kapitał. Oprócz tego doliczane są również inne opłaty, które musimy ponieść, decydując się na daną ofertę. Są to m.in.:
- odsetki,
- opłaty przygotowawcze,
- prowizje,
- ubezpieczenia,
- marże.
Poszczególne składniki całkowitego kosztu kredytu mogą różnić się w zależności od oferty. Nie zawsze bowiem istnieje konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, a także nie w każdym przypadku pobierana jest opłata za rozpatrzenie wniosku. Tym samym warto pamiętać, że koszt kredytu może różnić się w każdym przypadku. Niemniej, wiedza na temat tego, co wchodzi w jego skład, może pomóc w znalezieniu najbardziej opłacalnej oferty na rynku.
RRSO a całkowity koszt kredytu – jaka jest zależność?
Mówiąc o całkowitym koszcie kredytu, często wspomina się RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Jaka jest zależność między tymi wskaźnikami?
Zacznijmy od tego, że RRSO, podobnie jak całkowity koszt kredytu, uwzględnia inne opłaty związane z zobowiązaniem, takie jak prowizja, marża czy opłata przygotowawcza. Jednakże prezentuje je procentowo, w stosunku rocznym.
Niemniej, oba wskaźniki są niezwykle użyteczne podczas porównywania różnych produktów finansowych. W idealnej sytuacji warto sprawdzić zarówno całkowitą kwotę kredytu, jak i RRSO, aby dokładnie zapoznać się z ofertą i świadomie podjąć decyzję.
Jak obliczyć całkowitą kwotę kredytu?
Nie ma jednego uniwersalnego wzoru, który możesz zastosować do wyliczenia całkowitego kosztu kredytu. Zależy on bowiem od wysokości kredytu, czasu trwania umowy, rodzaju oprocentowania, rodzaju rat oraz innych zmiennych, które mogą być indywidualne dla danej oferty. Dlatego warto wykorzystać dostępne w internecie kalkulatory online, które pozwolą Ci sprawdzić w przybliżeniu koszt kredytu.
Podsumowanie
Całkowity koszt kredytu to podstawowy wskaźnik, dzięki któremu konsumenci mogą zobaczyć, ile faktycznie będzie ich kosztować kredyt lub pożyczka. Dzięki niemu dowiesz się, jaką część stanowi pożyczony kapitał, a jaką dodatkowe opłaty. Pamiętaj, że to nie tylko oprocentowanie, ale również marża czy ubezpieczenia, które powiększają ostateczną sumę do zapłaty.