Kiedy decydujemy się na kredyt lub pożyczkę, dokładnie analizujemy sytuację finansową i czytamy dokumenty. Może jednak zdarzyć się sytuacja, kiedy chcemy zrezygnować z zobowiązania tuż po jego zawarciu. Co wtedy? Na szczęście masz taką możliwość. Dowiedz się, na czym polega odstąpienie od umowy pożyczki i z czym się ono wiąże.
Czym jest odstąpienie od umowy pożyczki?
Niezależnie od tego, czy korzystasz z kredytu gotówkowego lub pożyczki, zawierasz umowę z bankiem albo firmą pożyczkową. Zdarzają się sytuacje, kiedy chcemy zrezygnować z zobowiązania. Na szczęście masz taką możliwość.
Odstąpienie od umowy pożyczki jest możliwe bez podawania przyczyny. We wniosku zatem nie musisz podawać powodów, dla którego chcesz zrezygnować z pożyczonych środków.
Co więcej, odstąpienie od umowy pożyczki lub kredytu jest gwarantowane przez polskie prawo. Odpowiednie przepisy znajdują się w ustawie o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku. Według nich każdy konsument ma prawo odstąpić od umowy bez podawania przyczyny w ciągu 14 od jej podpisania.
To, co jednak ważne, to czas. Odstąpienie od pożyczki jest dostępne w ciągu 14 dni. Po tym czasie konsument nie będzie miał już takiej możliwości.
Z czym związane jest odstąpienie od umowy pożyczki?
Decydując się na odstąpienie do umowy pożyczek, warto wiedzieć, z czym będzie to związane. Przede wszystkim pamiętaj o zwrot pożyczonego kapitału. Na przekazanie środków masz 30 dni. Jeśli tak się nie stanie, odstąpienie będzie nieważne.
Mimo że polskie prawo zabrania pobierania dodatkowych opłat w przypadku odstąpienia od kredytu lub pożyczki, może pojawić się konieczność zwrócenia odsetek. Na szczęście dotyczą one tylko tego czasu, jaki zdążył minąć do momentu zrezygnowania z umowy. Z tego powodu ich koszt nie będzie wysoki.
Czym różni się odstąpienie od umowy pożyczki od reklamacji?
Odstąpienie od umowy pożyczki przysługuje każdemu konsumentowi w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Czymś innym jest jednak reklamacja pożyczki. Na czym ona polega?
Z reklamacji pożyczki możesz skorzystać wtedy, kiedy poszczególne jej parametry są niezgodne z podpisaną umową. Mogę one dotyczyć m.in.: naliczonych odsetek, terminu spłaty czy wysokości pożyczonej kwoty.
Jeśli nie zgadzają się warunki pożyczki, masz prawo złożyć reklamację i ją wysłać do firmy pożyczkowej, z którą były podpisywane dokumenty. W ten sposób możesz wyjaśnić sytuację i poprawić wskazane elementy umowy.
Podsumowanie
Kiedy chcesz zrezygnować z otrzymanej pożyczki, masz taką możliwość. Według polskiego prawa czas na odstąpienie od umowy to 14 dni. Dzięki temu nie zapłacisz żadnych dodatkowych opłat oprócz naliczonych do tego czasu odsetek. Jeśli jednak minęło więcej dni, masz obowiązek spłacić zobowiązanie zgodnie z harmonogramem rat.