Podpisana umowa pożyczki nie oznacza tego, że nie można się od niej odwołać. Kiedy jest sporządzona niepoprawnie, może być podważona. Dowiedz się, w jakich sytuacjach umowa pożyczki jest nieważna.
Umowa pożyczki – co musisz o niej wiedzieć?
Umowa pożyczki to podstawa do dochodzenia swoich praw. Dlatego tak bardzo podkreśla się, że należy ją przeczytać kilkakrotnie i nie podpisywać, jeśli się jej nie rozumie.
W przypadku kredytów i pożyczek zawieranych w bankach i firmach pożyczkowych dokumentu są przygotowywane przez instytucję finansowana. Co jednak kiedy decydujemy się na pożyczenie środków bliskiej osobie? Według prawa pożyczka musi mieć formę pisemną, kiedy kwota jest wyższa niż 1000 zł. Ponadto na dokumencie muszą znaleźć się takie informacje jak:
- dane obu stron;
- kwota pożyczki;
- szczegóły dotyczące sposobu spłaty;
- wysokość odsetek i innych opłat;
- tryb wypowiedzenia.
Kiedy zaś umowa pożyczki jest nieważna, masz pełne prawo, aby ją podważać. Chociaż nie trzeba jej regulować, należy oddać pożyczone środki, jeśli już trafiły na Twoje konto.
3 sytuacje, kiedy umowa pożyczki jest nieważna
Firmy pożyczkowe oraz banki dbają o to, aby przedstawione dokumenty były poprawne pod względem formalnym. Zdają sobie one bowiem sprawę z tego, że jakiekolwiek błędy mogą podważyć umowę i sprawić tym samym, że pożyczka będzie nieważna. W jakich sytuacjach może do tego dojść?
Błędy formalne
Jest podstawowa przyczyna, kiedy umowa pożyczki jest nieważna. Wszelkiego rodzaju błędy formalne mogą podważyć podpisany dokument. Niewłaściwie podane dane jednej ze stron, brak informacji na temat RRSO, sposobu odwołania się czy brak podpisów.
W takich przypadkach masz możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Dzięki niemu wszystkie koszty kredytu zostaną unieważnione, co pozbawi instytucją finansowaną z jakichkolwiek zysków.
Zapisy niezgodne z prawem
Kiedy umowa pożyczki jest nieważna? Wtedy gdy jej zapisy są niezgodne z prawem. Dotyczy to zwłaszcza tzw. klauzul abuzywnych. Mogą one dotyczyć np.: zbyt wysokich odsetek lub wysokości innych opłat. Co więcej, do tej kategorii zalicza się również brak informacji na temat negocjowania umowy.
Zapisy niezgodne z prawem są często wykorzystywane przez firmy zajmujące się m.in. kredytami frankowymi. Klauzule abuzywne są niekiedy podstawą do unieważnienia umów watów zawartych na niekorzyść Klienta.
Umowa podpisana przez uprawnioną osobę
Umowa pożyczki, aby była ważna, musi być podpisana przez osobę:
- pełnoletnią;
- posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;
- która nie jest pod presją.
W takim wypadku umowa może zostać podważona, a sama pożyczka unieważniona.
Podsumowanie
Świadomości sytuacji, w których umowa pożyczki może być nieważna, może uchronić zarówno pożyczkobiorców, jak i pożyczkodawców przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Warto więc znać przyczyny i być przygotowanym na ewentualne dalsze kroki. Mogą one uchronić Cię od współpracy z nieuczciwymi instytucjami finansowymi.