Podczas starania się o kredyt bank musi sprawdzić Twoją zdolność kredytową. Jednymi z czynnikami, które się na nią składają, są źródła dochodu. Jakie z nich są akceptowane przez banki, a które przez firmy pożyczkowe? Dowiedz się tego z naszego artykułu.
Jakie źródła dochodu akceptują banki?
Źródła dochodów są jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na odpowiedź banku na wniosek kredytowy. Zanim bowiem otrzymasz pieniądze, bank analizuje ryzyko kredytowe i upewnia się, czy jesteś zdolny do spłaty zobowiązania.
Do akceptowanych źródeł dochodu należy przede wszystkim umowa o pracę. Uchodzi ona za najbardziej stabilną i bezpieczną dla banku. Najlepiej, jeśli jest podpisana na czas nieokreślony.
Innymi źródłami są także umowy cywilnoprawne. Mogą one być zaakceptowane przez bank, jednak instytucja sprawdzi charakter takiej umowy. Ważne jest bowiem, czy praca charakter stały i czy dobrze rokuje na przyszłość.
O kredyt mogą także starać się osoby prowadzące działalność gospodarczą. Muszą one jednak wykazać się stałymi wpływami i płynnością finansową. Co więcej, działalność gospodarcza musi być prowadzona przez minimum 12 miesięcy.
Dodatkowe źródła dochodu
A co z pozostałymi źródłami dochodu? Wiele osób oprócz wynagrodzenia za pracę otrzymuje także świadczenia socjalne, rodzinne i zasiłki. Czy można je również podać podczas składania wniosku o kredyt?
Jak się okazuje, banki nie akceptują takich źródeł dochodów jak: świadczenia, zasiłki, stypendia czy alimenty. Wyjątkiem są np.: emerytury czy renty. Co więcej, podczas składania wniosku można podać także wynajem nieruchomości. Jeśli uzyskujesz z tytułu najmu pieniądze, powiększają one Twoją zdolność kredytową.
Dobrą wiadomością jest to, że wymienione wcześniej dodatkowe źródła dochodu możesz podać we wniosku o pożyczkę. Firmy pożyczkowe akceptują nie tylko wynagrodzenie za pracę. Otrzymane świadczenia, stypendia czy zasiłki również zostaną uznane, kiedy starasz się o chwilówkę.
Jak potwierdzić swoje źródło dochodu?
Banki są zobowiązane do tego, aby weryfikować wnioski klientów. Także dla swojego zabezpieczenia chcą one sprawdzić, czy podane źródła dochodu są prawdziwe. W tym celu służy zaświadczenie o dochodach. Co to jest?
Zaświadczenie o dochodach to nic innego jak dokument, który wypisuje Twój pracodawca. Potwierdza on, że wykonujesz daną pracę i otrzymujesz z tego tytułu wynagrodzenie.
W przypadku większych kredytów samo zaświadczenie o dochodach może nie wystarczyć. Starając się np.: o kredyt na mieszkanie, bank może Cię poprosić o PIT za poprzedni rok podatkowy lub wyciąg z konta bankowego.
Inaczej jest w sytuacji pożyczek. Są one udzielane przez firmy pozabankowe, których nie obowiązują te same przepisy. Co więcej, opiewają one na niższą kwotę. Dlatego w ich przypadku wystarczy samo oświadczenie o dochodach. Jest to zwykła informacja o źródłach dochodu, którą możesz podać samodzielnie. Nie jest w tym celu potrzebne dodatkowe zatwierdzenie ze strony pracodawcy.
Podsumowanie
Starając się o kredyt w banku, musisz wykazać się dobrą zdolnością kredytową. Instytucje tego typu akceptują przede wszystkim umowy o pracę jako źródło dochodu. Osoby, które utrzymują się w inny sposób, mogą skorzystać z oferty firm pożyczkowych.