Wpis w KRD oznacza, że masz nieuregulowane zobowiązania finansowe. Warto co jakiś czas zaglądać do rejestru, pobrać raport i zweryfikować zgromadzone dane na swój temat. Jak to zrobić? Jak sprawdzić siebie w KRD? Podpowiadamy.
Co to jest KRD?
KRD – Krajowy Rejestr Długów – jest jednym z pięciu Biur Informacji Gospodarczej. Oprócz niego funkcjonują też:
- BIG InfoMonitor;
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej;
- ERIF Biuro Informacji Gospodarczej
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.
Zawierają one dane na temat dłużników. Znajdziesz w nich informacje zarówno o osobach prywatnych, jak i przedsiębiorcach.
Celem Krajowego Rejestru Długów, jak ich innych baz dłużników, jest zbieranie, przechowywanie i udostępnianie danych o zadłużeniach. Dokąd trafiają te informacje? Dłużnicy KRD są sprawdzani podczas weryfikacji w bankach, firmach telekomunikacyjnych i innych przedsiębiorstwach przed zawarciem umowy. Dzięki temu np. przedsiębiorcy mogą upewnić się, czy dany kontrahent jest wiarygodny, czy też miał już problemy z zadłużeniem, którego nie był w stanie spłacić.
Jak można trafić do KRD?
Wpis w Krajowym Rejestrze Długów oznacza, że zalegasz komuś ze spłatą zobowiązania. Jak można trafić do rejestru? Aby pojawił się o Tobie wpis w KRD, musi zostać spełnionych kilka warunków:
- dług wynosi co najmniej 200 zł (dla konsumenta) lub 500 zł (dla przedsiębiorcy);
- opóźnienie w spłacie wynosi co najmniej 30 dni;
- co najmniej 30 dni wcześniej zostało wysłane wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem o wpisaniu do KRD.
Jakie dane trafiają do rejestru? Nie są to tylko informacje o kredytach i pożyczkach. Krajowy Rejestr Długów zbiera także dane o innych zadłużeniach takich jak:
- czynsze;
- rachunki;
- faktury;
- mandaty;
- abonamenty.
Innymi słowy, do Krajowego Rejestru Długów można trafić za zadłużenie z każdego sektora. Wystarczy, aby na Twoje dane była wystawiona faktura lub paragon. Będzie to podstawą dla wierzyciela do roszczeń wobec Ciebie i do wpisu.
Jak sprawdzić siebie w bazie KRD?
Raz na 6 miesięcy możesz sprawdzić KRD za darmo. Takie prawo gwarantują Ci przepisy, a konkretnie ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Jak sprawdzić siebie w KRD? To nic trudnego. Wystarczy założyć konto na oficjalnej stronie Krajowego Rejestru Długów (możesz od razu wejść na stronę konsument.krd.pl). W formularzu zostaniesz poproszony o podstawowe dane osobowe.
Kolejnym krokiem jest weryfikacja tożsamości. To właśnie ona zapewnia bezpieczeństwo Twoich danych. W celu weryfikacji możesz wykonać przelew ze swojego konta bankowego lub przesłać skan dowodu.
Kiedy otrzymasz już dostęp do raportu o sobie w KRD, sprawdzisz nie tylko swoje zadłużenia, ale także zobaczysz, kto pobierał raport na Twój temat.
Pamiętaj, że jako osoba prywatna możesz sprawdzić tylko siebie w KRD. Istnieje jednak możliwość wykupienia pakietu biznesowego, aby weryfikować informacje na temat firm.
Dlaczego warto korzystać z możliwości sprawdzenia siebie w KRD?
Sprawdzenie siebie w Krajowym Rejestrze Długów to ważny krok w kontekście zarządzania własnymi finansami i ochrony przed skutkami wyłudzeń. Dzięki temu możesz upewnić się, że nie widnieją w rejestrze żadne nieuregulowane zobowiązania. Mogłyby one utrudnić wzięcie kredytu, pożyczki, podpisanie umowy abonamentowej czy nawiązywanie współpracy z kontrahentami (w przypadku przedsiębiorców).
Regularna kontrola pozwala szybko wykryć ewentualne błędne wpisy lub oszustwa, np. wyłudzenia kredytu na Twoje dane. Wiedząc o nich, możesz od razu zacząć działać, aby zadbać o ochronę swoich interesów.
Pamiętaj, że obecność w KRD może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową i ograniczyć dostęp do różnych usług finansowych (bo obniża Twoją wiarygodność). Trzeba więc regulować na bieżąco swoje zobowiązania finansowe, aby uniknąć wpisu do rejestru.
Podsumowanie
Jak sprawdzić siebie w KRD BIG S.A.? Wystarczy założyć konto w serwisie i potwierdzić swoją tożsamość. Regularne zaglądanie w raporty da Ci pewność, że nie masz żadnego długu i nikt nie próbuje wyłudzić od Ciebie kredytu.
FAQ
Czym się różni KRD od BIK?
Krajowy Rejestr Długów (KRD) gromadzi informacje o zadłużeniach osób i firm, które mają przeterminowane zobowiązania wobec wierzycieli, np. firm windykacyjnych czy operatorów telekomunikacyjnych. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) zbiera dane, zarówno pozytywne, jak i negatywne, dotyczące kredytów, pożyczek czy limitów na kartach kredytowych. W BIK-u znajdują się więc informacje nie tylko o zaległościach, ale też o regularnie spłacanych zobowiązaniach.
Co zrobić, jeśli nie przysługuje mi już bezpłatny raport z KRD?
Jeśli wykorzystasz już możliwość darmowego sprawdzenia siebie w rejestrze (przysługuje raz na pół roku), możesz wykupić raport odpłatnie na stronie KRD.
Czy da się usunąć wpis w KRD?
Wierzyciel ma obowiązek zgłosić spłatę w ciągu 14 dni od jej dokonania. Wtedy składa on też wniosek o wykreślenie dłużnika z bazy.