Karty obciążeniowe zyskują na popularności jako wygodne narzędzie płatnicze. Zapewniają one bowiem elastyczność, a jednocześnie kontrolę nad wydatkami. W przeciwieństwie do tradycyjnych kart debetowych i kredytowych karty obciążeniowe pozwalają na dokonywanie zakupów z odroczonym terminem płatności. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działają oraz dla kogo są dedykowane.
Czym jest karta obciążeniowa?
Karta obciążeniowa to instrument finansowy umożliwiający użytkownikowi dokonywanie zakupów i transakcji, które są finansowane przez bank do ustalonego limitu. Na koniec okresu rozliczeniowego otrzymuje się zestawienie wydatków i kwotę, jaką należy spłacić.
Po spłacie zadłużenia limit kredytowy na karcie obciążeniowej zostaje odblokowany. Limit zaś zostaje w pełni odnowiony, umożliwiając ponowne korzystanie z karty bez ograniczeń w kolejnym okresie rozliczeniowym.
Dla kogo jest karta obciążeniowa?
Z kart obciążeniowych mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi. W przypadku klientów indywidualnych zaletą jest możliwość dokonywania zakupów bez natychmiastowego obciążenia konta bankowego. Jednocześnie pozwalają one na kontrolę wydatków i zadłużenia, ponieważ karta jest rozliczana w miesięcznych cyklach.
Drugą grupą odbiorców kart obciążeniowych są firmy. Są idealne do pokrywania kosztów służbowych, takich jak podróże, zakupy biurowe czy inne wydatki związane z działalnością organizacji. Co więcej, dzięki miesięcznym zestawieniom transakcji, firmy mogą łatwo śledzić i rozliczać wydatki. Pracownicy zaś nie muszą wydawać własnych pieniędzy na wydatki służbowe i później ubiegać się o zwrot kosztów.
Karta obciążeniowa a karta kredytowa
Karta obciążeniowa działa podobnie jak karta kredytowa. Istnieje jednak między nimi kilka różnic. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Obie karty pozwalają na korzystanie z funduszy banku w ramach ustalonego limitu kredytowego. Zarówno karta kredytowa, jak i obciążeniowa oferują okres bezodsetkowy. Jednak w przypadku karty obciążeniowej cała kwota zadłużenia musi być spłacona na koniec okresu rozliczeniowego i jest ona pobierana bezpośrednio z konta klienta. W przypadku karty kredytowej można spłacić tylko część zadłużenia lub kwotę minimalną. Ponadto karta obciążeniowa jest zawsze powiązana z kontem bankowym klienta w tym samym banku.
Karta obciążeniowa a karta debetowa
Karta obciążeniowa różni się także od karty debetowej, która umożliwia wydawanie tylko tych środków, które znajdują się na koncie klienta. Z kolei w przypadku karty obciążeniowej wydatki są pokrywane przez bank, a użytkownik spłaca je na koniec okresu rozliczeniowego.
Podsumowanie
Karta obciążeniowa może być przydatnym narzędziem dla osób, które szukają stałego źródła dodatkowej gotówki. Warto zatem wiedzieć, na czym ona polega, a także czym różni się od karty kredytowej lub innych rozwiązań finansowych dostępnych na rynku.