Pożyczki lichwiarskie mogą stanowić zagrożenie dla każdego pożyczkobiorcy. Charakteryzują się one wyjątkowo wysokim oprocentowaniem i ukrytymi opłatami, które mogą wpędzić klienta w spiralę długu. Jak się przed nimi bronić? W jaki sposób pożyczać pieniądze? Gdzie weryfikować pożyczkodawcę? Dowiedz się w naszym artykule.
Na czym polegają lichwiarskie pożyczki?
Pożyczki lichwiarskie najczęściej kryją za sobą ukryte oprocentowanie, które jest znacznie wyższe niż limity dopuszczalne przez prawo. Wiążą się one z nieuczciwymi warunkami, które stają się obciążeniem dla pożyczkobiorcy. W konsekwencji mogą prowadzić do spirali długów i do poważnych problemów finansowych. Dlatego wiedza o tym, jak się przed nimi bronić jest wciąż aktualna i warto o niej przypominać.
Jak się bronić przed lichwiarskimi pożyczkami
Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę pożyczkową, dokładnie ją przeanalizuj. Szukaj ukrytych opłat, niezrozumiałych klauzul i nadmiernej wielkości kar za opóźnienia w spłacie. Jeśli coś wydaje się niejasne lub podejrzane, nie podpisuj dokumentu bez konsultacji.
Zawsze sprawdzaj wiarygodność pożyczkodawcy. Unikaj prywatnych pożyczek od osób lub firm bez dobrej reputacji i historii. Korzystaj z usług tylko tych pożyczkodawców, którzy są zarejestrowani i nadzorowani przez odpowiednie organy finansowe.
Przykładowo, firmy pożyczkowe takie jak Extraporfel od 2024 roku będą pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Jednak już teraz można sprawdzić, czy dany podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych KNF. Oprócz tego warto również sprawdzić Krajowy Rejestr Sądowy, a także Rejestr Instytucji Pożyczkowych.
Pożyczki lichwiarskie a prawo
Pożyczki lichwiarskie są niezgodne z prawem. Mówi o tym art. 304 Kodeksu Karnego. Czytamy w nim, że: „Kto, wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
Aby jednak chronić Polaków, w życie wchodzą przepisy związane z nowelizacją Ustawy Antylichwiarskiej. Nowe regulacje wprowadzają ograniczenia w zakresie możliwości naliczania dodatkowych opłat, w tym prowizji i marż. Limit opłat został obniżony do 20% kwoty pożyczki w skali roku oraz do 45% przez cały okres kredytowania.
Podsumowanie
Pomimo zmian prawnych oraz nowelizacji ustaw, nie zapominajmy o tym, że w obronie przed pożyczkami lichwiarskimi kluczowa jest czujność. Dokładnie czytajmy umowy i sprawdzajmy, czy nie zawierają one żadnych niejasności, czy pułapek. Pożyczajmy tylko od sprawdzonych pożyczkodawców i banków, aby uchronić się przed nieuczciwymi praktykami i otrzymać jak najlepszą ofertę.