Przeglądając oferty kredytów i pożyczek możesz usłyszeć o czymś takim jak przykład reprezentatywny. Zawiera on wiele przydatnych informacji. Błędem jednak jest kojarzenie go z warunkami umowy. Dowiedz się, czym jest i jak czytać przykład reprezentatywny. Jakie informacje musi zawierać? Sprawdź w naszym artykule.
Czym jest przykład reprezentatywny?
Celem przykładu reprezentatywnego jest podanie potencjalnemu klientowi parametrów oferty pożyczki lub kredytu. Dlatego jest on umieszczany w reklamach, na stronach internetowych lub ulotkach. Dzięki niemu możesz dowiedzieć się o najważniejszych kwestiach kosztowych.
Wiele osób myli jednak przykład reprezentatywny z ostatecznymi warunkami umowy. Jak się jednak okazuje, są to dwie różne rzeczy. Indywidualna oferta może bowiem różnić się od zaprezentowanego przykładu. Kiedy wiesz, co taka informacja zawiera, będzie Ci łatwiej ją prawidłowo odczytać.
Co musi zawierać przykład reprezentatywny?
Ustawa o kredycie konsumenckim definiuje wszystko to, co musi być zawarte w przykładzie reprezentatywnym, Muszą do niej stosować nie tylko banki, ale również firmy pożyczkowe czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Według podanej definicji w przykładzie reprezentatywnym znajdują się takie informacje jak:
- całkowity koszt kredytu
- okres kredytowania
- typ zobowiązania
- wysokość oprocentowania i odsetek
- marża instytucji finansowej
- rzeczywista roczna stopa oprocentowania
- kształtowanie stopy oprocentowania
- wysokość raty.
Co więcej, przykład reprezentatywny musi dostarczać również informacji o dodatkowych warunkach, jakie zostały przewidziane w ofercie. Jest to np.: ubezpieczenie.
Skąd bank lub firma pożyczkowa mają takie informacje? Według ustawy o kredycie konsumenckim przykład reprezentatywny jest określany na podstawie co najmniej ⅔ umów, jakie instytucja spodziewa się zawrzeć.
Czytamy o tym w rozdziale 2. art. 8: “Przy określaniu reprezentatywnego przykładu należy określić warunki umowy o kredyt konsumencki, na których kredytodawca lub pośrednik kredytowy spodziewa się zawrzeć co najmniej dwie trzecie umów danego rodzaju przy uwzględnieniu przez te umowy średniego okresu kredytowania, całkowitej kwoty kredytu i częstotliwości występowania na rynku umów danego rodzaju”.
Jak czytać przykład reprezentatywny?
Jak widzisz, przykład reprezentatywny to jedynie oszacowane parametry kredytu lub pożyczki. Na ostateczne warunki umowy wpływ ma wiele czynników takich jak zdolność kredytowa i dotychczasowa historia zobowiązań.
Jednakże przykład reprezentatywny pozwala Ci zapoznać się z możliwymi kosztami pożyczki lub kredytu. Z tego powodu może być punktem odniesienia, które posłuży Ci do porównania ofert z różnych firm. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najkorzystniejszą opcję.
Podsumowanie
Jednym z elementów każdej oferty kredytu lub pożyczki jest przykład reprezentatywny. Pozwala on porównać najważniejsze kwestie kosztowe i zapoznać się z parametrami. Pamiętaj jednak, że nie jest on tym samym, co ostateczna umowa. Ta bowiem zależy od indywidualnych możliwości i zdolności kredytowej.