Chcesz pożyczyć pieniądze od rodziny? Dowiedz się, z jakimi formalnościami jest to związane. Kiedy trzeba sporządzić umowę i zapłacić podatek? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze od swoich najbliższych.
Pożyczka od rodziny a podatek
Powiedzenie “wszystko zostaje w rodzinie” nie sprawdza się w kwestii podatków. Pożyczając pieniądze od spokrewnionych osób, trzeba o tym pamiętać. Kiedy należy zapłacić podatek od pożyczki od rodziny?
Czy Urząd Skarbowy poprosi Cię o podatek, jeśli pieniądze pożyczyła Ci mama lub tata?
Nie musisz martwić się o wezwanie do zapłaty pod kilkoma warunkami.
Jeśli pożyczka od rodziny dotyczyła zerowej grupy podatkowej i nie przekroczyła kwoty 9637 złotych w ciągu 5 lat, nie musi być zgłoszona do urzędu.
Dotyczy to takich członków rodziny jak:
- rodziców;
- współmałżonka;
- rodzeństwa;
- pasierba;
- macochy;
- ojczyma;
- wnuków.
Jeśli kwota jest wyższa, należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3. Mamy na to 14 od daty zawarcia umowy.
W przypadku pożyczki w obrębie 1 grupy podatkowej (teściowie, zięć, synowa) również można uniknąć zapłacenia podatku. Warunkiem jest, że pożyczona kwota nie przekracza 9637 złotych. W innym razie trzeba zapłacić podatek.
W przypadku dalszych krewnych spoczywa na nas obowiązek podatkowy niezależnie od wysokości pożyczki.
Ile wynosi podatek od pożyczki od rodziny?
Jaką wysokość należy zapłacić urzędowi? W przypadku pożyczki od rodziny mowa o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Od 1 lipca 2019 roku jego stawka wynosi 0,5%.
Czy potrzebujesz umowy pożyczki od rodziny?
Kiedy pożyczasz pieniądze od rodziny, nie zawsze myślisz o kwestiach formalnych. W końcu są to najbliższe osoby. Dlatego uważasz, że nie potrzebujesz umowy pożyczki lub innego zabezpieczenia. Porozumienie ustne będzie wystarczające.
Jednak umowa pożyczki od rodziny to bezpieczeństwo obu stron. Dzięki niej możecie uniknąć wiele problemów i nieporozumień. Dotyczy to zwłaszcza urzędów i podatków. Warto mieć potwierdzenie przekazania pieniędzy drugie osoby.
Co więcej, sporządzenie pisemnej umowy jest obowiązkowe dla kwoty powyżej 1000 zł.
Taka umowa nie musi być sporządzona przez prawnika. Wystarczy, że znajdą się na niej podstawowe dane osobowe obu stron, pożyczona kwota oraz data zawarcia umowy i spłaty pożyczki. Warto także uwzględnić warunki spłaty zobowiązania i sposób przekazania pieniędzy.
Inne alternatywy umowy pożyczki
Nie zawsze pożyczka od rodziny wchodzi w grę. Czasami nie chcemy obciążać innych naszymi problemami. Niekiedy nasi bliscy mogą nie być w stanie nam pomóc. Co wtedy zrobić?
W przypadku słabej zdolności kredytowej bank odmówi nam przyznania kredytu. Dotyczy to także małych sum. Warto jednak sprawdzić swoje szanse w firmie pożyczkowej. Pożyczka pozabankowa jest przyznawana na innych zasadach. Dzięki temu mogą ją otrzymać również osoby zadłużone i bez zdolności kredytowej. Wystarczy złożyć wniosek. Odpowiedź i pieniądze mogą pojawić się jeszcze tego samego dnia.
Podsumowanie
Pożyczka od rodziny to prosty sposób na otrzymanie dodatkowych pieniędzy. Jednak pożyczając pieniądze od najbliższych, pamiętaj o formalnościach. Dzięki temu unikniesz dodatkowych opłat i podatków.