KBIG jest jednym z głównych biur informacji gospodarczej w Polsce. Mało osób wie jednak, że przetwarza on dane także z innych krajów. W jaki sposób działa KBIG? Co to jest i jak można do niego trafić? Dowiedz się więcej na jego temat w naszym artykule.
Co to jest KBIG?
Zacznijmy od samej nazwy. KBIG to skrót od Krajowego Biura Informacji Gospodarczej. Jest ono jednym z biur informacji, które działają na terenie Polski. Jednak nie zawsze nazywało się w ten sposób.
Jego wyłącznym akcjonariuszem jest CRIF AG, który ma swoją siedzibę w Szwajcarii. W Polsce firma pojawiała się po raz pierwszy w 2003 roku pod nazwą InFoScore BIG. Obecną nazwę przyjęła dopiero w 2012 roku. Z kolei w 2013 roku uzyskała zgodę na przetwarzanie scoringu.
Celem KBIG jest zatem sprawdzanie osób i firm, czy są rzetelnymi płatnikami. Dzięki temu chroni przed ryzykiem nawiązania współpracy z dłużnikami. Z baz KBIG korzystają nie tylko banki, ale również pożyczkodawcy i pozostałe firmy.
Wymiana danych z innymi krajami
To, co wyróżnia KBIG od innych baz dłużników w Polsce, to międzynarodowy przepływ informacji. Umożliwia on wymianę danych z innymi instytucjami na terenie Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Jest to możliwe dzięki międzynarodowego charakteru firmy.
Taka wymiana danych jest ważna z punktu widzenia wielu organizacji. Dzięki niej firma może otrzymać informacje o niespłaconych należnościach dłużnika w różnych krajach. Inne biura mają bowiem wiedzę tylko o długach, jakie powstały na terenie Polski.
Kto może trafić do KBIG?
W przeciwieństwie do BIK KBIG zbiera informacje od różnych firm. Współpracuje m.in.: z przedsiębiorcami, ubezpieczycielami, firmami leasingowymi czy telekomunikacyjnymi. Ponadto zbiera dane z banków, firm pożyczkowych i SKOK-ów.
Nie oznacza to jednak tego, że każda zaległość trafia od razu KBIG. Minimalna wysokość długu wynosi 500 zł brutto dla firm i 200 zł dla osób prywatnych. Co więcej, musi minąć co najmniej 30 dni od powstania zadłużenia.
Jak sprawdzić siebie w KBIG?
Chcesz dowiedzieć się, co na Twój temat wie bank? W tym celu możesz sprawdzić bazy dłużników. Zgodnie z prawem możesz to zrobić za darmo raz na 6 miesięcy. W jaki sposób?
Aby sprawdzić siebie w KBIG, możesz pobrać jeden z dwóch raportów:
- raport z rejestru zapytań – znajdziesz w nim informacje na temat instytucji, które pobierały dane na Twój temat w ostatnich 12 miesiącach
- raport o osobie – zawiera dane gospodarcze na Twój temat, które są dostępne w bazie KBIG.
Pamiętaj, że każdy pojedynczy wpis w KBIG zostanie zauważony przez bank. Może on znacznie utrudnić się ubieganie się o kredyt lub kartę kredytową.
Podsumowanie
Wpis do KBIG może pokrzyżować Twoje plany o zakupie mieszkania lub zagranicznej wycieczce. Banki bowiem sprawdzają bazy dłużników, aby zweryfikować rzetelność swoich przyszłych klientów. Co z pożyczkami? Wiele z nich weryfikuje różne biura. Jednak mają znacznie mniej restrykcją politykę. Do każdego wniosku podchodzą indywidualnie. Dzięki temu masz szansę na dodatkową gotówkę pomimo negatywnych wpisów w biurach dłużników.