Kiedy chcesz zdecydować się na kredyt, chcesz przyswoić kilka najważniejszych pojęć, które są z tym związane. Jednym z nich jest kapitał kredytu. Wbrew pozorom nie jest to całkowity koszt, jaki poniesiesz, a tylko jego część. Dowiedz się więcej na jego temat w naszym artykule.
Co to jest kapitał kredytu?
Najprościej ujmując, kapitał kredytu to kwota, o jaką starasz się w banku. Jeśli zatem chcesz pożyczyć 10 000 zł na wymarzony samochód, to właśnie 10 000 złotych będzie kapitałem, który możesz otrzymać w ramach kredytu. Jednak w rzeczywistości oddasz wyższą kwotę. Całkowity koszt kredytu jest bowiem czymś innym niż jego kapitał.
Na kredyt składa się nie tylko kwota, jaką pożyczysz z banku. Są to również odsetki, jakie są doliczane do każdej raty. Co więcej, dochodzą także dodatkowe opłaty takie jak ubezpieczenie, opłatę przygotowawczą czy prowizję. W efekcie to ile oddasz bankowi, będzie różniło się od kapitału kredytu, na jaki się decydowałeś.
Przeczytaj też: Budowanie historii kredytowej – jak robić to poprawnie?
Co się składa na ratę kredytu?
Jeśli udało Ci się uzyskać kredyt lub pożyczkę, w tym również pożyczkę online bez BIK, otrzymasz harmonogram spłaty. Są to raty, które należy spłacać co miesiąc do wyznaczonej daty. Co się na nie składa? Można je podzielić na dwie części:
- część kapitałową;
- część odsetkową.
W części kapitałowej spłacasz kwotę, którą pożyczyłeś od banku. W przypadku rat malejących najszybciej spłacasz właśnie tę część. To ona także stanowi podstawę do wyliczenia kolejnej części raty – odsetkowej.
Część odsetkowa wynika bezpośrednio z kapitału kredytu i jego oprocentowania. Wpływa na nią marża i stawka referencyjna WIBOR. Ta ostatnia jest zmienna i zależy od sytuacji finansowej państwa. Raty malejące są najbardziej podatne na zmiany wysokości stóp procentowych niż raty równe. Dlatego wysokość poszczególnych rat może ulec zmianie.
Jak wysoki może być kapitał kredytu?
Banki udzielają kredytów na podstawie analizy Twojej zdolności kredytowej. Sprawdzana jest wtedy nie tylko Twoja historia zobowiązań, ale również wysokość zarobków, rodzaj zatrudnienia czy stan cywilny. Na tej podstawie wydają one decyzję, czy mogą Ci udzielić kredytu w danej wysokości.
To, jak wysoki może być kapitał kredytu, jest kwestią indywidualną. Z całą pewnością na większy kredyt mogą liczyć osoby, które mają stabilne źródło dochodów, a do tego nienaganną historię kredytową. Jeśli tak nie jest, zawsze mogą liczyć na oferty pożyczkodawców.
W firmach pożyczkowych zaś wszystko zależy od tego, czy już wcześniej korzystałeś z oferty. Jeśli nie, Twoja pierwsza pożyczka pozabankowa będzie mogła być niższą. Z każdą kolejną natomiast pożyczkodawca nabierze do Ciebie zaufania, a Ty będziesz mógł liczyć na wyższe kwoty.
Podsumowanie
Wiesz już, co to jest kapitał kredytu i dlaczego nie należy go mylić z częścią odsetkową raty Zdajesz sobie również sprawę, że jego wysokość zależy m.in.: od Twojej zdolności kredytowej. Kiedy chcesz szybko pożyczyć pieniądze bez zbędnych formalności, możesz skorzystać z oferty Extraportfel.pl. Pierwszą pożyczką otrzymasz nawet w wysokości 3000 złotych.
Może Cię zainteresować: