Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, ale boisz się, czy bank przyjmie Twój wniosek? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Dowiedz się, co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pożyczki.
Jak sprawdzana jest zdolność kredytowa?
Zanim odpowiemy na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy, zacznijmy od zdolności kredytowej. To właśnie ona decyduje o tym, czy bank lub firma pożyczkowa udzieli nam pożyczki. Co się na nią składa?
Poszczególne instytucje finansowe mogą mieć własne sposoby na weryfikację sytuacji finansowej klienta. W tym celu biorą oni pod uwagę takie rzeczy jak:
- dochody w skali miesiąca;
- koszty utrzymania;
- bieżące zobowiązania finansowe;
- historię kredytową;
- wpisy w bazach dłużników;
- wiek;
- stan cywilny;
- wykonywany zawód;
- wykształcenie;
- ilość osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym.
Co więcej, może się zdarzyć, że bank będzie potrzebował dokumentów potwierdzających naszą zdolność kredytowa jak zeznanie podatkowe za zeszły rok, wyciąg z konta czy zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu.
Jak widzisz, na przyznanie kredytu wpływa wiele czynników. Otrzymywane dochody to tylko jeden z nich. Banki sprawdzają bowiem Twoją sytuację finansową pod różnymi kątami. W ten sposób powstaje analiza jakościowa i ilościowa zdolności kredytowej. Dopiero na jej podstawie instytucja finansowa może podjąć decyzję o przyznaniu kredytu.
Zdolność kredytowa a zarobki
Jak się zatem mają nasze zarobki do zdolności kredytowej? Przejdźmy do głównego pytania tego artykułu, czyli ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Odpowiedź nie jest jednak prosta.
Od otrzymywanych dochodów należy bowiem odliczyć koszty utrzymania, a także pozostałe zobowiązania wobec banków lub innych instytucji. Dopiero na tej podstawie bank może sprawdzić, że klient jest w stanie spłacić otrzymany kredyt. Jeśli osiągany dochód jest niższy od raty, nasz wniosek może być odrzucony.
Co więcej, zgodnie z Rekomendacją S banki stosują wskaźnik DStl, czyli Debt Service in Income przy obliczaniu zdolności kredytowej do kredytu hipotecznego. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie, jaką część rocznych dochodów pochłaniają koszty związane ze spłatą zobowiązań.
Jak zwiększyć swoje szanse o pożyczkę?
Banki preferują klientów o stałych dochodach, które pochodzą z umowy o pracę na czas nieokreślony. To właśnie oni mają największe szanse na otrzymanie kredytu. Aby poprawić swoją zdolność kredytową, warto pomyśleć nie tylko o swoich zarobkach, ale również o dotychczasowych zobowiązaniach i kosztach utrzymania. Niekiedy opłaca się zrezygnować z części z nich, aby otrzymać atrakcyjniejszą ofertę.
Nie zawsze jednak zwiększenie swoich dochodów czy zmiana umowy jest możliwa. Kiedy potrzebujesz pieniędzy, warto sprawdzić ofertę firm pożyczkowych takich jak Extraportfel.pl. Dzięki nim możesz otrzymać dodatkowe pieniądze nawet wtedy, kiedy bank odmówił Ci kredytu. Złożenie wniosku zajmie Ci dosłownie chwilę!