Czy bank i parabank to dwie nazwy tej samej instytucji? Pomimo podobnej nazwy nie są one tożsame. Różnią się one sposobem działania, a także przepisami prawa, które je regulują. O jakich różnicach warto jeszcze wiedzieć? Dowiedz się tego z naszego artykułu.
Czym jest bank?
Zacznijmy od tego, czym jest bank. W tej instytucji finansowej nie tylko możemy uzyskać pieniądze, ale także założyć konto czy lokatę. Co więcej, w ofercie można znaleźć też kredyty konsumpcyjne na dowolny cel czy też kredyty hipoteczne, które opiewają na wyższe kwoty.
Działanie banku jest regulowane przez określone przepisy prawa takie jak Prawo Bankowe. Ponadto bezpośredni nadzór nad nimi sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Podstawową działalnością banków jest zaś pośredniczenie w rynkowym obiegu pieniądza. Co to oznacza? Banki gromadzą środki od osób, firm, czy instytucji, które mają nadwyżki gotówki, a następnie przekierowują te środki do tych, którzy potrzebują finansowania na inwestycje lub codzienne wydatki. W ten sposób tego rodzaju instytucje mogą zachować wypłacalność oraz płynność finansową.
Czym jest parabank?
Czymś innym są za to parabanki, czyli firmy pożyczkowe takie jak Extraportfel. Są to instytucje oferujące krótkoterminowe pożyczki, chwilówki, pożyczki dla osób z negatywną historią kredytową czy bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o dochodach.
Jednakże działalność parabanków również jest kontrolowana przez polskie prawo. Dotyczy to zwłaszcza zapisów zawartych w Kodeksie Cywilnoprawnym, a także w Ustawie Antylichwiarskiej. Kontrolują one sposób udzielania chwilówek, weryfikację klienta oraz wysokość maksymalnych odsetek od pożyczki.
Bank a parabank – czym się różnią?
A zatem bank i parabank to dwie różne instytucje, które mogą jednak pomóc w uzyskaniu dodatkowych środków. Istnieje między nimi sporo różnic, których warto być świadomym.
Banki to instytucje, które od wieków pośredniczą w obiegu pieniądza. Pozwalają zakładać lokaty, rachunki czy brać kredyty. Jednak uzyskanie dodatkowych pieniędzy wiąże się najczęściej z większą ilością formalności. Banki bowiem skrupulatnie sprawdzają naszą zdolność kredytową, aby zweryfikować sytuację finansową.
Z kolei parabanki, czyli firmy pożyczkowe, mają ofertę, która jest przystępniejsza dla większej liczby osób. Chociaż weryfikacja klienta jest niezbędna także w tym przypadku, sam proces przebiega szybko i łatwo. Wystarczy bowiem wypełnić formularz online i zaczekać na decyzję firmy. Pieniądze na koncie mogą pojawić się jeszcze tego samego dnia.
Podsumowanie
Podsumowując, zarówno banki, jak i parabanki umożliwiają otrzymanie dodatkowych środków. Jednak sposób ich działania oraz oferta są inne. Firmy pożyczkowe mogą oferować alternatywy dla klientów, którzy mogą nie spełniać wymogów banków lub szukać innych możliwości finansowania. Z kolei banki umożliwiają korzystanie z różnych dodatkowych produktów takich jak rachunki debetowe czy lokaty. Obie instytucje mogą zatem ze sobą współistnieć.