Kiedy zdolność kredytowa jest niska, staranie się o kredyt lub pożyczkę jest utrudnione. Mało osób wie jednak, od czego ona zależy. Dowiedz się więcej na temat zdolności kredytowej. Sprawdź, w jaki sposób jest ona weryfikowana oraz jak zadbać o jej wysokość.
Zdolność kredytowa – co to jest?
Niezależnie od tego, czy starasz się o kredyt w banku, czy pożyczkę w firmie pozabankowej, analitycy weryfikują Twoją zdolność kredytową. Co to takiego? Jest to Twoja możliwość spłaty zobowiązania z odsetkami w podanym terminie.
Zdolność kredytowa jest sprawdzana między innymi na podstawie informacji podanych przez Ciebie we wniosku. Jednocześnie pamiętaj, że próba oszukania instytucji finansowej, może szybko wyjść na jaw. Grożą za to nawet konsekwencje prawne.
Oprócz informacji we wniosku analizy sprawdzają również dokumenty finansowe, dane z baz dłużników tych (np.: Biuro Informacji Kredytowej), wyciągi bankowe, zaświadczenia od pracodawcy itd.
To, co musisz pamiętać, to fakt, że każda instytucja może mieć swój własny algorytmy. Oznacza to, że w jednym banku otrzymasz kredyt, a w drugim nie. Dlatego niekiedy warto próbować sił w innej firmie, kiedy dostaniesz decyzję odmowną.
Od czego zależy zdolność kredytowa?
Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Warto jednak wyróżnić te, które są najważniejsze i najczęściej wybierane do analizy przez instytucje finansowe. Zaliczamy do nich:
- wysokość zarobków
- miejsce zatrudnienia i staż pracy
- rodzaj umowy z pracodawcą
- aktualna zobowiązania finansowe
- historia kredytowa
- wiek i wykształcenie
- liczba osób na utrzymaniu
- status mieszkaniowy
- stan cywilny
- wysokość wkładu własnego (w przypadku kredytu hipotecznego)
- warunki kredytu
Analiza zdolności kredytowej dzieli się na 2 części:
- analiza ilościowa – zaliczamy do niej parametry związane z Twoimi dochodami, kosztami utrzymania oraz ewentualnym zadłużeniem;
- analiza jakościowa – podczas niej banki sprawdzają pozostałe informacje o potencjalnym kliencie takie jak wiek, wykształcenie, zawód czy liczba osób na utrzymaniu.
Jak zadbać o swoją zdolność kredytową?
Jak widzisz, zdolność kredytowa zależy od wielu aspektów. Decyzja odmowna może być zatem sumą różnych parametrów, które były poddane analizie. Jak poprawić swoje możliwości?
Niektóre rzeczy wymagają czasu, inne zaś można zmienić od razu. Aby zwiększyć zdolność kredytową, zwróć uwagę na miesięczne zobowiązania. Takie produkty jak karta kredytowa tylko powiększają Twoje wydatki.
W przypadku długów warto poszukać rozwiązania, aby je spłacić. Negatywna historia kredytowa może uniemożliwiać zaciągniecie nowych zobowiązań. Tak samo jest z jej brakiem. Kiedy dla banku jesteś czystą kartą, możesz nie otrzymać dobrej oferty. W takim wypadku warto skorzystać z zakupów na raty lub krótkoterminowej pożyczki. Spłata zobowiązania na czas poprawi Twoją historię, a tym samym zdolność kredytową.
Podsumowanie
Od czego zależy zdolność kredytowa? Na jej wysokość wpływają nie tylko Twoje dochody. Warto zatem wziąć pod uwagę swoje miesięczne wydatki oraz pozostałe zobowiązanie. Rezygnacja z części z nich może ułatwić staranie się o kredyt.